سه شنبه ٢٣ مهر ١٣٩٨ - 

1 2 3
 
به پورتال معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خوش آمدید
 
منو اصلی
نظرسنجی
کدام بخش از اطلاعات پورتال را مثبت ارزیابی می کنید؟

روابط عمومی
اطلاع رسانی خبری
خدمات الکترونیکی
به روز رسانی اطلاعات

صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی معاونت درمان:

انتشار مقاله معاونت درمان دانشگاه در مجله Social Determinants of Health

روابط عمومی معاونت درمان: مدیریت اقتصاد درمان و آمار معاونت درمان دانشگاه مقاله یی با عنوان" مقایسه ارزش های اجتماعی مورد توجه در اولویت گذاری سلامت: تجربه هفت کشور" را در مجله Social Determinants of Health   دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتشر کرد.

 

دکتر فریبا ملاجعفری مدیر اقتصاد درمان و آمار و یکی از نویسندگان مقاله، گفت: معاونت درمان بعنوان حوزه ستادی می بایست زمینه رشد و ارتقاء سطح سلامت و خدمت رسانی به بیماران در مراکز درمانی را فراهم کند. و انجام مطالعات علمی در زمینه های مختلف درمانی یکی از اقدامات مثبت این معاونت در بهبود فرایند تصمیم گیری های کلان حوزه درمان است.

 

وی خاطرنشان کرد: این مطالعه به مقایسه "چارچوب ارزشهای اجتماعی در اولویت گذاری سلامت" از دیدگاه کلارک و ویل در کشورهای مورد مطالعه پرداخته است.

 

 مدیر اقتصاد درمان افزود: بر اساس این چارچوب نظام سلامت باید حداقل به هشت ارزش اجتماعی شامل شفافیت، مشارکت اجتماعی، پاسخگویی، برابری، آزادی، انسجام اجتماعی، هزینه-اثربخشی و اثربخشی بالینی در تصمیمات مربوط به تخصیص منابع توجه کند.

 

وی با اشاره به انجام مقایسه ارزش های اجتماعی در اولویت گذاری سلامت در هفت کشور انگلیس، آلمان، کره، استرالیا، ایران، تایلند و چین، گفت:  هرچند ارزش های شفافیت، مشارکت اجتماعی و پاسخگویی جزو اساسی ترین ارزش ها می باشند، اما در نظام سلامت کشور ما توجه چندانی به آنها نمی شود.

 

سپس یادآور شد: هر چند شفافیت، مشارکت اجتماعی و پاسخگویی ضعیف است، اما خوشبختانه شواهد مطالعه بیانگر سطح بالای انسجام اجتماعی، برابری نسبی در دسترسی به خدمات و آزادی متوسط در انتخاب خدمات سلامت و مراکز درمانی است.

 

دکتر ملاجعفری با اشاره به اینکه مراکز درمانی بعنوان بنگاه اقتصادی نیز محسوب می شوند، افزود: از آنجا که مدیریت و تخصیص صحیح منابع محدود در نظام سلامت و معرفی شیوه های صحیح بکارگیری منابع یکی از اصول مدیریت است، می طلبد تا معاونت درمان با همراهی مراکز درمانی بویژه بیمارستان های دولتی و دانشگاهی، آنها را در بهبود سطح خدمات یاری دهد.   

 

وی در خاتمه گفت: اگر چه تعیین دقیق چگونگی تاثیر گذاری ارزش های اجتماعی بر اولویت گذاری سلامت دشوار می باشد اما داشتن تصویری از انواع ارزش ها و آگاهی نسبت به اهمیت آنها در اتخاذ تصمیمات عادلانه برای تخصیص منابع می تواند کمک کننده باشد.

 

گفتنی است مقاله مذکور توسط دکتر سیدهادی میرهاشمی و خانم ها دکتر ملاجعفری و دکتر مصطفوی از حوزه معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نوشته شده است. و علاقه مندان به مطالعه اصل مقاله میتوانند به آدرس ذیل مراجعه کنند.

http://journals.sbmu.ac.ir/sdh/article/view/22568


١٤:١٨ - يکشنبه ١١ آذر ١٣٩٧    /    عدد : ٧٠٩٦١    /    تعداد نمایش : ٤١٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ،درمانی شهید بهشــتی
آدرس : تهران - خ حافظ- تقاطع خیابان جمهوری اسلامی - ساختمان سابق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  طبقه 6  تلفن : 02166720400
پست الکترونیک: treatment@sbmu.ac.ir
 
 
 
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.