جمعه ١٤ آذر ١٣٩٩ - 

1 2 3
 
به پورتال معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خوش آمدید
 
منو اصلی
نظرسنجی
کدام بخش از اطلاعات پورتال را مثبت ارزیابی می کنید؟

روابط عمومی
اطلاع رسانی خبری
خدمات الکترونیکی
به روز رسانی اطلاعات

صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

رییس بخش عفونی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری:

حلقه محاصره کرونا از همیشه تنگ تر شده است/ بروز سندرم خستگی مزمن در بیماران کرونایی پس از بهبود

معاونت درمان: رییس بخش عفونی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری با اشاره به افزایش مراجعه بیماران بدحال به اورژانس ها گفت: حلقه محاصره کرونا از همیشه  تنگ تر شده، بیماری در حال چرخش سریع است و به نظر می رسد تهاجمی و افسارگسیخته شده است.

 

دکتر پیام طبرسی متخصص بیماری های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، با اشاره به این که ویروس ها همواره در حال تغییرات ژنتیکی یا جهش هستند گفت: این تغییرات گاهی منجر به کاهش قدرت سرایت بیماری آنها می شود نظیر آنچه در مورد سارس اتفاق افتاد و گاهی نیز باعث افزایش بیماری زایی ویروس می شود،  نظیر آنچه در کووید ۱۹ رخ داده و باعث افزایش میزان انتقال آن شده است.

 

ویروس شایع در کشور از نوع اروپایی است

این متخصص عفونی بیمارستان با اشاره به وجود دو نوع ویروس کووید ۱۹(COVID-۱۹)  در جهان افزود: یک  نوع همان ویروس آسیای جنوب شرقی یا ووهان است که با جهش هایی که رخ داده میزان انتقال و بیماریزایی آن کمتر شده است، اما نوع دوم ویروس در اروپا دیده می شود که دارای بیماریزایی بسیار شدیدی است و ظاهرا به سمت ایران نیز آمده است.

به گفته وی ویروسی که الان در کشور شیوع دارد از همان نوع اروپایی است که میزان انتقال آن بیشتر از قبل است. انتقال بیماری خانوادگی صورت می گیرد و اصطلاحا افراد دسته ای یا خوشه ای به بیماری مبتلا می شوند .

 

آنفلوانزای فصلی هنوز در کشور شروع نشدهاست

دکتر طبرسی ویروسی که در حال حاضر در حال چرخش در جامعه است را همان ویروس کووید ۱۹ برشمرد و  یادآور شد: هنوز شواهدی از شروع آنفلوانزا دیده نشده است گرچه با سرد شدن هوا و تغییر فصل احتمال شیوع انفلوانزا نیز وجود دارد و باید مراقب باشیم که درگیر آن نشویم.

 

قرنطینه خانگی گروه های پرخطر برای محافظت از کرونا و آنفلوانزا

وی با اشاره به کمبود واکسن آنفلوانزا به افراد به ویژه گروه های پرخطر و های ریسکی که موفق به تزریق این واکسن نشدند توصیه کرد: افراد باید کماکان نکات بهداشتی یعنی زدن ماسک و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند و گروه های پرخطر نیز بهتر است در این شرایط  به خاطر کرونا و پیشگیری از آنفلوانزا در منزل بمانند.

 

بروز سندرم خستگی مزمن در بیماران پس از بهبود کرونا

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به بروز سندرمی با نام خستگی مزمن  پس از ابتلا به بیماری های ویروسی در افراد تصریح کرد: در این سندرم بیمار پس از بهبود دچار ضعف، بی حالی، بدن درد، خستگی و افسردگی می شود.

وی افزود: مبتلایان به کرونا پس از بهبود علاوه بر این علایم ریزش مو، عوارض التهابی و گلو درد را نیز  تجربه می کنند. البته این بیماران ممکن است پس از بهبودی کرونا به طور دوره ای بدن درد داشته باشند که این عوارض پست کووید تلقی می شود.

 

داروهای مورد استفاده در درمان کرونا 

دکتر طبرسی با اشاره به استفاده از دو دسته دارو در درمان کرونا گفت: در درمان کرونا داروهای ضدالتهابی و ضدویروسی استفاده می شوند . مطالعات حاکی از تاثیرات موفقیت آمیز داروهای ضد التهابی است  که در راس آنها داروهای استروئیدی  یا دگزامتازون قرار دارد که می تواند مرگ و میر را کاهش دهد.

وی تاکید کرد که  دگزامتازون فقط در بیمارانی موثر است که دچار افت اکسیژن هستند و در  بیماران دارای اکسیژن خون طبیعی مصرف استروئید ممکن است باعث بدتر شدن وضعیت بیمار شود.

به گفته دکتر طبرسی داروهای ضدالتهاب نیز در دنیا برای این کرونا مصرف می شود اما شواهد قطعی وجود ندارد که این داروها منجر به کاهش مرگ و میر یا بهبودی زودتر بیمار شوند.

این متخصص عفونی در ادامه به داروهای ضد ویروس نظیر فاویپراویر، رمدسیویر، سوبوداک و اینترفرون اشاره کرد که امروزه جنجال برانگیز هستند و افزود:  تاثیر این داروها عمدتا در ۱۰ روز اول بیماری است که احتمال تکثیر ویروس وجود دارد و پس از آن ممکن است زیاد اثرگذار نباشد.

دکتر طبرسی تنها داروی مورد تایید FDA  برای درمان کرونا را رمدسیویر ذکر کرد که در بیمارستان های ایران نیز استفاده می شود و ساخت شرکت های دارویی داخلی است و گفت: این دارو ممکن است در درمان بیماران کرونایی درصدی نیز تاثیر داشته باشد. FDA پس از آنالیز مطالعات مختلف اعلام کرد که رمدسیویر ممکن است تاثیرات نسبی داشته باشد و آن را به عنوان اولین داروی ضد کرونا پذیرفت.

به گفته وی درمورد سایر داروها مثل فاویپیراویر سوبوداک و اینتفرون مطالعات به نتیجه قطعی نرسیده است و هنوز ادامه دارد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه یکی از ویژگی های بیماری کرونا را افزایش انعقادخون در مبتلایان برشمرد و خاطرنشان کرد:  در تمام بیماران بستری در بیمارستان ها از داروهای ضدانعقادی استفاده می شود. اما در مورد بیماران غیر بستری در بیمارستان ضرورتی برای مصرف این داروها وجود ندارد.

 

اجتناب از مصرف خودسرانه داروها

وی با اشاره به این که ممکن است بسته به شرایط بیماران بستری داروهای مختلفی نظیر داکسی سایکلین و آزیترومایسین ، آسپرین، ناپروکسن و... توسط پزشک تجویز شود به افراد تاکید کرد که از مصرف خودسرانه داروها اجتناب کنند.

 

دکتر طبرسی  با اشاره به پروژه های ساخت واکسن در ایران و جهان گفت: هنوز  فاز سوم مطالعاتی واکسن های چینی و روسی تکمیل نشده و فاز مطالعاتی واکسن امریکا و اکسفورد تا اوایل دی ماه احتمال دارد به اتمام برسد. باید ببینم که سازمان جهانی بهداشت کدام واکسن را برای استفاده عمومی تایید می کند اما فکر نمی کنم در کوتاه مدت و تا دو سه ماه اینده اتفاق خاصی درخصوص واکسن کرونا بیفتد. 

 

واکسن ایرانی به فاز مطالعاتی انسانی رسیده است

وی خاطرنشان کرد: در ایران نیز واکسن کرونا به فاز انسانی رسیده اما این پروژه زمانبر است و ممکن است حداقل تا پایان زمستان امسال طول بکشد تا نتایج آن برای استفاده عمومی مردم آماده شود. بنابراین کماکان تنها راهکار برای مقابله با کرونا تقویت رعایت پروتکل های بهداشتی در جامعه است.

 

احساس بوی بد؛ نشانه دیگری از ابتلا به کرونا

این متخصص بیماری های عفونی شایعترین علایم کرونا را تب، سرفه، بدن درد و تنگی نفس ذکر کرد و از دست دادن حس چشایی و بویایی، تغییر مذاق، احساس بوی بد، کمردرد، اسهال و استفراغ در نوع گوارشی را از دیگر علایم این بیماری برشمرد که جزو علایم شایع نیستند.

 

دکتر طبرسی با بیان این که ابتلای مجدد قطعی به کووید ۱۹ زیاد در دنیا گزارش شده است گفت:  افرادی که دچار نقص سیستم ایمنی هستند دوباره به بیماری مبتلا می شوند بنابراین پس از یک بار ابتلا به کرونا افراد همچنان ملزم به رعایت نکات بهداشتی هستند.

 

افزایش مراجعان به اورژانس مراکز درمانی

وی با اشاره به تاثیر اعمال محدودیت های جدی  در تهران برای کاهش انتقال و شیوع بیماری تاکید کرد: در آینده بازگشایی ها نیز باید بسیار محتاطانه صورت گیرد. الان وضعیت مناسبی نداریم، تعداد مراجعان به اورژانس ها افزایش یافته و بیماری در حال چرخش سریع است و به نظر می رسد که تهاجمی و افسارگسیخته شده است .

 

این متخصص عفونی دانشگاه با تاکید بر ضرورت رعایت پروتکل ها و اصول بهداشتی گفت: اگر ۹۰-۸۰ درصد مردم به طور جدی پروتکل ها را رعایت کنند می توانیم به بهبود اوضاع امیدوار شویم.

 

ضرورت استفاده از ماسک در منزل برای حفاظت از افراد پرخطر

وی با بیان اینکه در حال حاضر انتقال بیماری به صورت خانوادگی است، تاکید کرد: در خانواده هایی که افراد پرخطر نظیر مبتلایان به دیابت، سرطان و بیماری های زمینه ای وجود دارد افراد باید در منزل نیز برای محافظت از آنان ماسک بزنند.

به گفته دکتر طبرسی بیماری کرونا در کودکان زیاد شدید بروز نمی کند و معمولا کودکان مبتلا درمان های علامتی می گیرند. اما کودکانی که دارای بیماری های زمینه ای نظیر دیابت، کلیوی و قلبی هستند ممکن است بیماری شدید و عارضه دار شود.

 

تاکید بر تداوم رعایت جدی پروتکل ها و محدودیت ها

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به مرگ هزاران ایرانی از ابتدای شیوع کرونا تاکنون بر اثر این بیماری خاطرنشان کرد: حلقه کرونا از همیشه برای ما تنگ تر شده و درصورت عدم رعایت محدودیت ها و پروتکل های بهداشتی شاهد افزایش مرگ و میرها خواهیم بود.

دکتر طبرسی در خاتمه سخنان خود اظهار امیدواری کرد که با رعایت دقیق و جدی پروتکل های بهداشتی از سوی مردم و اجرای محدودیت ها از سوی دولت شاهد کاهش شیوع بیماری و مرگ و میرهای ناشی از کووید ۱۹ باشیم.

 


١٠:٢٨ - يکشنبه ٤ آبان ١٣٩٩    /    عدد : ٩٨٣٠٩    /    تعداد نمایش : ١٦٠


کاربر مهمان
1399/09/03 10:52
0
0
از اطلاع رسانی مختصر وعلمی ومفید تشکر میکنم با توجه به وجود نوع اروپایی رعایت جدی وطولانی مدت پروتکل راهگشا است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.