×

اطلاعات جستجو "Enter"فشار دادن

  • تاریخ انتشار : 1402/08/24 - 12:48
  • بازدید : 205
  • تعداد بازدیدکننده : 186
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
معاون درمان دانشگاه :

جدیت دانشگاه در پیاده سازی قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت

معاون درمان بر جدیت دانشگاه در پیاده سازی قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در بیمارستان های دانشگاهی و غیردانشگاهی تابعه دانشگاه تاکید کرد

پیاده سازی قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت

معاون درمان بر جدیت دانشگاه در پیاده سازی قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در بیمارستان‌های دانشگاهی و غیردانشگاهی تابعه دانشگاه تاکید کرد.

 

دکتر رضا زندی معاون درمان دانشگاه در گفتگو با روابط عمومی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: با ابلاغ دستورالعمل و تکالیف ماده ۵۰ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، اصلاح فرایندها، تجهیز و نوسازی بخش‌های درمانی، برگزاری دوره‌های آموزشی و بهبود ساختار کنترل عفونت بیمارستانی و اقدامات اساسی دیگر، در دستور کار دانشگاه قرار گرفت.

 

معاون درمان دانشگاه به اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت و آمارهای بالای سزارین در آن زمان، اظهار داشت: دانشگاه توسعه و بهبود خدمات درمانی و ارتقاء کمی و کیفی زایمان بویژه زایمان طبیعی و فرهنگ سازی در فضاهای درمانی را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار داد. و امروز شاهد روند افزایشی زایمان‌های طبیعی در بیمارستان‌های دانشگاهی تحت پوشش دانشگاه هستیم.

 

افزایش زایمان طبیعی در طی دوسال متمادی

 

وی اظهار داشت: با اقداماتی که انجام شد براساس آمارهای رسمی، در دوره شش ماهه اول سال ۱۴۰۲ نسبت به سال گذشته، بیش از ۵۳ درصد از زایمان‌های انجام شده در بیمارستان‌های دانشگاهی تابعه، زایمان طبیعی هستند.

 

معاون درمان دانشگاه، اخذ بهره برداری از مرکز سطح سه بخش درمان ناباروری بیمارستان امام حسین (ع) و راه اندازی و تجهیز مرکز سطح دو درمان ناباروری بیمارستان شهید مفتح ورامین را از اقدامات مهمی دانست که در زمینه ارائه خدمات ضروری در درمان ناباروری برای گروه‌های هدف انجام شد.

 

وی، افزود: تاکنون ۱۴ مرکز درمان ناباروری در محدوده دانشگاه در سطوح ۲ و ۳ درمان، در سامانه ملی « باروری سالم » ثبت نام و در حال خدمت رسانی هستند.

 

اولویت درمان، سلامت مادر و نوزاد است

 

معاون درمان دانشگاه با اشاره به جدیت دانشگاه در اجرای این برنامه، خاطرنشان کرد: از سال گذشته عملکرد بیمارستان‌ها در افزایش زایمان‌های طبیعی و بی‌درد و کارنامه عملکردی متخصصین زنان و زایمان در کلیه مراکز درمانی به دقت و با حساسیت بالا بررسی می‌شود. و تاکنون به بیمارستان‌هاییکه فعالیت موثر اصلاحی نداشته اند، تذکر ماده ۳۳ داده شده است.

 

دکتر رضا زندی با اشاره به تاثیر نتایج این برنامه بر رتبه اعتباربخشی و متعاقب آن درآمد بیمارستان، یادآور شد: اولویت دانشگاه سلامت مادر و نوزاد و نسل آینده این سرزمین است؛ از این رو اصلاح یک تفکر و فرهنگ اشتباه، وظیفه شرعی و تکلیفی فعالان حوزه درمان است.

 

آموزش، اساس تغییر فرهنگ است

 

معاون درمان با تاکید بر اینکه آموزش، اساس و پایه تغییر فرهنگ و ارتقاء سلامت جامعه است، خاطرنشان کرد: در سال جاری در قالب 27 دوره آموزشی حضوری و غیرحضوری، ۱۹۵۶ نفر از پرسنل شاغل در حوزه سلامت مادر و کودک و مامایی مراکز درمانی تحت پوشش آموزش دیده اند.

 

همچنین یادآور شد: سقط جنین براساس قوانین کشوری ممنوع و از جنبه عمومی جرم می‌باشد؛ و به دلیل اهمیت کاهش و پیشگیری از سقط و ارتقا افزایش آگاهی ارائه دهندگان خدمت، دوره آموزشی سقط از دیدگاه قضایی و پیامد‌های قانونی آن، توسط متخصصین پزشکی قانونی و بازپرس قضایی دادسرای ویژه رسیدگی به جرائم پزشکی برای ۱۰۰ نفر از  متخصصین زنان و زایمان، پزشک عمومی، ماما، پرستار و…  برگزار شد.

 

وی خاطرنشان کرد: رصد و پیگیری جدی گزارشات محتمل بر سقط و برخورد قانونی با مروجین و متخلفین این پدیده ناهنجار از جمله وظایف نظارتی معاونت درمان می‌باشد؛ از این رو اطلاع رسانی و آموزش‌های لازم درخصوص عواقب این اقدام در محیط‌های بیمارستان انجام می‌شود.

 

همراهی و همیاری عمومی لازم است

 

دکتر زندی لزوم تحقق هر برنامه‌ایرا نیازمند همراهی و همیاری عمومی دانست، و اظهار داشت: معاونت درمان بعنوان یکی از ناظران و مجریان برنامه جوانی جمعیت تمام تلاش خود را می‌کند تا با استفاده از ابزارهای قانونی و مهمتر از آن با ابزارهای آموزشی و فرهنگی، نقش خود را در سلامت جامعه بدرستی ایفا کند.

 

معاون درمان دانشگاه با اشاره به راه اندازی و بهره برداری از کلان بیمارستان غدیر شهر تهران در سال ۱۴۰۲ و بیمارستان الغدیر شهرستان بومهن در سال ۱۴۰۱را تنها گوشه‌ایاز تلاش‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در توسعه و بهبود خدمات درمانی برای مردم عزیز دانست.  

 

وی در خاتمه ضمن قدردانی از تلاش‌های همکاران حوزه درمان، از حمایت‌های رئیس دانشگاه و هیات رئیس دانشگاه در پیشبرد اهداف حوزه درمان و ارتقاء سطح سلامت محدوده تحت پوشش دانشگاه تشکر و قددرانی کرد.

  • گروه خبری : عمومی در حوزه درمان
  • گروه خبری : 134853
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن استاتیک شماره 39 موجود نیست