شنبه ٠٩ مرداد ١٤٠٠ - 

1 2 3
 
به پورتال معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خوش آمدید
 
منو اصلی
نظرسنجی
کدام بخش از اطلاعات پورتال را مثبت ارزیابی می کنید؟

روابط عمومی
اطلاع رسانی خبری
خدمات الکترونیکی
به روز رسانی اطلاعات

صفحه اصلي > شرح وظایف اداره نیازسنجی تجهیزات پزشکی 
 
 

شرح وظایف اداره نیازسنجی تجهیزات پزشکی

اداره نیازسنجی تجهيزات پزشكي يكي از ادارات زيرمجموعه هاي معاونت درمان مي باشد كه تمامي فرايندهاي مرتبط با تجهيزات پزشكي به طور مستقيم و يا غيرمستقيم تحت نظارت و پوشش آن قرار دارد. اهم اين فرايندها عبارتند از :

 1- نیازسنجی

كليه مراكز درماني و بیمارستان های تابعه دانشگاه فهرست نيازهاي خود را در قالب جداول تدوین شده، در اختيار اين اداره قرار داده و پس از جلسات کارشناسی و مشورتي راهكارهاي مناسب براي رفع نيازهاي مراكز درماني طراحي و اجرا مي‌شود. اهم فعالیتهای این حوزه عبارتند از :

-  برنامه ریزی به منظور نیازسنجی منطقی و تعیین اولویت بندی نیازهای تجهیزات پزشکی سرمایه ای مراکز درمانی با رعایت کلیه ضوابط ابلاغی

-  برنامه ریزی  به منظور تهیه و به‌روز‌رسانی فهرست کمبودها و نیازهای تجهیزات پزشکی سرمایه ای

 2- خرید

خرید از طریق کارشناسی كليه اطلاعات محصول موردنياز، توليد كنندگان و يا وارد كنندگان، سوابق ماركها و مدلهاي مختلف و... و درنهایت انتخاب محصول و شرکتی که برتری و صلاحیت نسبی دارد براساس قيمت دستگاه و ضوابط و آيين نامه هاي مالي و معاملاتي دانشگاه به دو صورت استعلام بها و يا برگزاري مناقصه عمومي با همكاري معاونت پشتيباني دانشگاه انجام خواهد شد. فعالیت های مرتبط با خرید شامل موارد ذیل می‌باشد:

-  برنامه ریزی به منظور تهیه مستندات فنی و بازرگانی مورد نیاز جهت کارشناسی فرایند خرید به لحاظ(کیفیت و قیمت) بویژه در خریدهای متمرکز و برگزاری مناقصات

-  نظارت بر نحوه اجرای دستورالعمل خرید(تأمین) تجهیزات پزشکی سرمایه ای درکلیه مراکز درمانی و اصلاح عملکرد در صورت مشاهده موارد نقض ازدستورالعمل مذکور

3- نظارت بر كاليبراسيون و خدمات پس از فروش

با توجه به حساسيت و اهميت موضوع، مسئوليت نظارت بر انجام كاليبراسيون تجهيزات پزشكي مراکز تابعه توسط شرکتهای دارای صلاحیت و همچنین نظارت بر عقد قراردادهای نگهداری و خدمات پس از فروش و نیز نظارت بر انجام صحيح عمليات نصب، آموزش، راه‌اندازي، نگهداري و تعميرات تجهيزات پزشكي در مراکز تابعه که مي‌تواند شامل بررسي فاكتورهاي صادره شركتها جهت خدمات پس از فروش، بررسي موارد موضوعه فاكتورها و ارزیابی شركت‌هاي ارائه دهنده خدمات می‌باشد بر عهده این اداره است. اين بخش در حفظ سرمايه و تجهيزات مراكز درماني و افزايش طول عمر دستگاه ها بسيار حائز اهميت است. مهمترین فعالیت های این حوزه عبارتند از :

-   برنامه ریزی، تهیه و تدوین دستورالعمل های اجرایی ضوابط مدیریت نگهداشت وابلاغ به کلیه مراکز درمانی(سیاستهای کلی نگهداشت در سال شامل برنامه های انجام تعمیرات موردی(CM)، تهیه چک لیستهای نگهداری پیشگیرانه(PM) و برنامه کنترل کیفی)

-  برنامه‌ریزی به منظور نحوه تهیه، جمع آوری و ثبت اطلاعات و مستندات مربوط به هزینه‌های صورت پذیرفته در حوزه تجهیزات پزشکی سرمایه ای

-  نظارت بر نحوه اجرای دستورالعمل مدیریت نگهداشت در کلیه مراکز درمانی  و اصلاح عملکرد در صورت مشاهده موارد نقض از دستورالعمل مذکور

-  نظارت بر اجرای مفاد قراردادهای منعقد شده در حوزه تجهیزات پزشکی سرمایه ای به‌ویژه  قراردادهای سرویس و نگهداری سالیانه و قراردادهای خرید و ثبت اقدامات، مستندات و هزینه های صورت پذیرفته و اصلاح عملکرد در صورت مشاهده موارد نقض از مفاد قراردادهای  مذکور

  4- نظارت و ارزشيابي تجهيزات مستقر در مراكز درماني

يكي از بخش هاي مهم ارزشيابي مراكز درماني، تجهيزات پزشكي و بخشي از تجهيزات غيرپزشكي مراكز درماني مي‌باشد كه توسط كارشناسان اداره تجهيزات پزشكي معاونت درمان در قالب برنامه ریزی جهت انجام بازدید و بازرسی های دوره ای و موردی به صورت مستمر در چارچوب شرح وظایف ابلاغی و مستندسازی اقدامات انجام شده انجام مي‌شود.

بديهي است مشاوره و انجام هماهنگي هاي لازم در خصوص كيفيت و كميت تجهيز بخشهاي مختلف با كارشناسان در ارتقاء سطح فني مراكز و درجه كسب شده در ارزشیابی های اعتباربخشی وزارت بهداشت به هر مركز داده می‌شود نقش به‌سزائي دارد.

 5- ابلاغ و اجراي سياستهای كشوري اداره كل تجهيزات پزشكي وزارت متبوع

كليه آيين نامه ها، بخشنامه ها و مصوبات كشوري مرتبط با تجهيزات پزشكي از طرف اين اداره به آگاهي مديران مراكز خواهد رسيد و اين اداره در كليه شئون درمان كه تجهيزات پزشكي در آن حضور دارد داراي مسئوليت مي‌باشد.

همچنين نظارت، اجرا و يا پيشبرد  بخشهائي از دستورالعمل ها و آيين نامه های وزارت بهداشت كه در حوزۀ تجهيزات پزشكي قرار مي‌گيرند نيز به عهده اداره تجهيزات پزشكي مي‌باشد. برگزاري كلاس هاي باز آموزي، شركت در سمينارها، كنگره ها و نمايشگاه‌هاي مرتبط، تكميل و توسعه بانك هاي اطلاعاتي مرتبط و ... را مي‌توان نام برد.

 

 6- آموزش هاي ضمن خدمت

اداره نیازسنجی تجهيزات پزشكي مسئول برگزاري كلاس هاي آموزشي ضمن خدمت جهت كارشناسان و تكنسين هاي تجهيزات پزشكي در حوزه نگهداري، تعميرات و تنظيمات اوليه تجهيزات و همچنين كاربران تجهيزات پزشكي در حوزۀ كاربري با همكاري شركت هاي معتبر فعال در زمينه هاي مرتبط و براساس نيازها و الويت هاي مراكز درماني مي باشد.

-   برنامه ریزی جهت برگزاری دوره های آموزشی تخصصی مورد نیاز به صورت مستمر جهت کاربران وکارشناسان فنی تجهیزات پزشکی مستقردر ستاد، مراکز درمانی پرسنل جدیدالورود،کارآموزان و پرسنل طرحی و همچنین بازدید از نمایشگاه و همایش های تجهیزات پزشکی

 

 7- تمدید پروانه ساخت و نظارت بر عملكرد شركتهاي توليدکننده تجهيزات پزشكي

كليه شركت هايي كه در زمينه توليد تجهيزات پزشكي در ناحیه تحت پوشش این دانشگاه فعاليت دارند از نظر رعايت ضوابط و قوانين حقوقي و بهداشتي تحت نظارت اين اداره قرار دارند.

 

8- نظارت بر اجرای صحیح ضوابط تهیه و عرضه تجهیزات پزشکی در مراکز درمانی و دولتی، خصوصی و واحدهای صنفی

براساس نياز و موارد موضوعه اين اداره با همكاري واحد نظارت و بازرسی و يا ساير مراجع ذيربط درماني، حقوقي و يا قضائي اقدام به بازديد از واحدها و فروشگاه هاي عرضه‌كننده تجهيزات پزشكي، آزمايشگاهي و يا دندانپزشكي نموده و براساس موضوع بازرسي اقدامات لازم را انجام مي‌دهد.

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانیشهید بهشــتی
آدرس : تهران - تقاطع خیابان حافظ و جمهوری، ساحتمان حافظ ( وزارت بهداشت سابق )، طبقه ششم

تلفن : 66761059- 021
پست الکترونیک:  treatment@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.