چهارشنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٧ - 

1 2 3 4
 
به پورتال معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خوش آمدید
 
منو اصلی
نظرسنجی
کدام بخش از اطلاعات پورتال را مثبت ارزیابی می کنید؟

روابط عمومی
اطلاع رسانی خبری
خدمات الکترونیکی
به روز رسانی اطلاعات

صفحه اصلي > اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر آقاجانی سرپرست دانشگاه :

مدیریت بیمارستانهای دانشگاهی مسئولیتی سنگین است/ ارائه ۴۰۰نوع خدمت در بیمارستانها

معاونت درمان: دکترآقاجانی سرپرست دانشگاه، شنبه ۱۱ شهریورماه در نشستی با روسای بیمارستان های تابعه دانشگاه دیدار و گفت و گو کرد.

 

در ابتدای این نشست دکتر رحمانی معاون درمان دانشگاه با ارایه گزارش مختصری از فعالیت های بیمارستان های تابعه دانشگاه اظهار داشت: درحال حاضر۲۰ بیمارستان درحوزه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فعالیت می کنند.  از این تعداد ۱۲ بیمارستان آموزشی درسطح تهران و مابقی نیز در سطح شهرستان ها درحال خدمات رسانی به مردم عزیز هستند.

 

وی با اشاره به افزایش تخت های فعال در طول دو سال اخیر، افزود: ما تا پایان سال ۹۵ ،۳۱۷۰ تخت بیمارستانی داشتیم که با اضافه شدن بیمارستان های دماوند، قرچک و شهدای گمنام در سال ۹۶، این رقم به ۳۴۰۰ تخت رسیده است. ظرف دوسال گذشته تعداد تخت های فعال از ۳۰۵۰ به حدود ۳۴۰۰ تخت فعال رسیده است یعنی درواقع ۳۵۰ تخت به ظرفیت بیمارستان ها اضافه شده است.

 

دکتر آقاجانی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این نشست با ابراز خرسندی ازحضور درجمع همکاران دانشگاه، همفکری و همکاری مجموعه دانشگاه را برای پیشرفت و ارتقای جایگاه دانشگاه ضروری دانست و اظهار داشت: از اینکه درجمع خانواده دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی جایی که تحصیل و کار کرده و سالیان متمادی همکار شما بوده ام، امکان خدمت پیدا کرده ام، بسیار خرسندم و امیدوارم با همکاری و همفکری شما گامهای موثری در راه پیشرفت و ارتقای این دانشگاه برداریم. 

 

وی در ادامه با مهم خواندن نقش بیمارستان ها درحوزه سلامت کشورگفت: اهمیت بیمارستان ها در همه دنیا در حوزه سلامت کاملا شناخته شده است، چراکه بیشترین منابع انسانی، منابع مالی، فیزیکی، تجهیزاتی و پیشرفته ترین اقدامات حوزه سلامت در بیمارستان ها وجود دارد. همچنین اهمیت بیمارستان در حوزه سلامت، اقتصاد سلامت، تکنولوژی و دیگر بخش ها برکسی پوشیده نیست و این نشانگر آن است که تا چه حد بیمارستان ها جایگاه مهم و پیچیده ای دارند.

 

دکتر آقاجانی با اشاره به نقش محوری بیمارستان ها درحوزه ارایه خدمات به مردم،خاطرنشان کرد: بیمارستان ها هم درحوزه ارایه خدمات درمانی و هم درحوزه آموزش پزشکی و پژوهش های بالینی نقش اساسی و محوری دارند. بیش از نیمی از کل نیروی انسانی شاغل در وزارت بهداشت در بیمارستان ها مشغول به کار هستند. 

 

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از اورژانس بیمارستان ها بعنوان اولین محل تلاقی بیماران با مجموعه دانشگاه یاد کرد وگفت: قضاوتی که مردم درمورد فعالیت های این حوزه می کنند عمدتا به برخورد همکاران در بیمارستان ها برمی گردد. لحظه ای که بیماری با وضعیت حاد به اورژانس مراجعه می کند، لحظات سخت و دردناکی برای وی و اطرافیانش است که بالطبع قضاوت مردم برهمین اساس شکل می گیرد. 

 

وی با تاکید بر ملموس بودن دستاوردهای مهم طرح تحول نظام سلامت کشور برای مردم، تصریح کرد: بخش زیادی از توفیقاتی که در طرح تحول نظام سلامت کشور حاصل شده است، مرهون اقداماتی است که در بیمارستان ها انجام شده است که من صمیمانه از شما عزیزان سپاسگزاری می کنم که با وجود تمام مشکلات،کمبودها و نارسایی ها با جدیت طرح تحول سلامت را ادامه دادید و این دستاوردها کاملا برای مردم ملموس است.

 

دکتر آقاجانی با اشاره به کارنامه مثبت وزارت بهداشت درخصوص افزایش رضایتمندی مردم از بیمارستان های دولتی، خاطرنشان کرد: حدود یک دهه پیش طبق نظرسنجی های انجام شده بیشترین نارضایتی مردم دررابطه با بیمارستان های دولتی و شهرداری ها بود ولی خوشبختانه هم اکنون نظرسنجی ها حاکی از آن است که دیدگاه مردم درمورد خدمات وزارت بهداشت کاملا تغییرکرده و براساس آخرین نظرسنجی های انجام شده، بیشترین رضایتمندی از دستگاه های دولتی در مورد خدمات وزارت بهداشت است و جالبتر اینکه بیشترین رضایتمندی در مجموع حوزه وزارت بهداشت، درخصوص خدمات بیمارستان های دولتی وزارت بهداشت است. مردم شریف ایران تغییر را می بینند و حس می کنند و همه خطاها و نارسایی ها و مشکلات را بر ما می بخشند و این نمره عالی را به کارنامه دکتر هاشمی و شما بزرگواران درحوزه بیمارستان های وزارت بهداشت می دهند. جایی که پاشنه آشیل نظام بوده و از این حیث نه تنها دولت ها بلکه مجموع نظام آسیب می دیده حالا نقطه قوت اصلی و تکیه گاه دولت شده است.

 

وی با ذکر برخی از مشکلات در اداره بیمارستان ها، اظهار داشت: رضایتمندی که در مردم ایجاد شده به این معنی نیست که ما هیچ کاستی نداریم و همه کارهایمان به درستی انجام می شود بلکه حقیقتا مشکلات زیادی در اداره بیمارستان ها وجود دارد و باید با جدیت بیشتری برای رفع مشکلات گام برداریم و دراین خصوص یکی از مهمترین مواردی که در حوزه اداره بیمارستان ها باید صورت گیرد، بحث توجه به نظم و انضباط جدی در ارایه خدمات است. در حوزه آموزش هم این مسئله را باید مد نظر قرار داد زیرا بخش زیادی از آموزش بالین در بیمارستان ها سپری می شود. 

 

دکتر محمد آقاجانی اقتصاد بیمارستانی را یکی از موضوعات مهم در نظام ارائه خدمات دانست و اذعان داشت: وضعیت بیمارستان های دانشگاه در زمینه اقتصاد درمان قابل قبول است اما برای رسیدن به حد مطلوب باید تلاش بیشتری صورت گیرد.

 

وی گفت: انتظار این است که کیفیت خدمات در بیمارستان ارتقا یابد. هرچند مطالبات بیمارستان ها از سازمان های بیمه گر وضعیت مطلوبی ندارد و چرخش امور را با مشکل مواجه کرده است اما ان شاالله این مشکلات مرتفع خواهد شد. 

 

سرپرست دانشگاه، شفافیت در پرداخت ها و دستمزدها را از برکات طرح تحول دانست و اشاره کرد: هم اکنون پرداخت های غیر قانونی بسیار نادر شده است و این شفافیت در نظام مالی خدمات سلامت اتفاق بسیار مبارکی است و این مسیر را ادامه خواهیم داد. 

 

دکتر آقاجانی با اشاره به مسئولیت های سنگین در اداره بیمارستان های دانشگاهی خاطر نشان کرد: در بیمارستان های دانشگاهی مسئولیت ها بسیار سنگین است و لازم است که اختیارات نیز به همین تناسب افزایش یابد. یکی از چالش های کنونی عدم تناسب بین دانش بالینی و دانش مدیریتی در بیمارستان هاست که این مشکل همچنان پابرجاست. تلاش شده است که از طریق دانشکده های مدیریت درمانی بتوانیم نیروهای متخصص در حوزه مدیریت سلامت تربیت کنیم اما همچنان فاصله با دانش روز زیاد است. از حیث اداره بیمارستان ها نیازمند تحول اساسی هستیم. اداره بیمارستان بسیار پیچیده است زیرا در این مجموعه ۴۰۰ نوع خدمت ارائه می شود و برای اداره این مجموعه وسیع به منابع و اختیارات کافی و سبک اداره متفاوت نیاز است.

 

وی در ادامه با اذعان به بحث کمبود تخت های بیمارستانی، ساخت بیمارستان های جدید وتأسیس بیمارستان های دانشگاهی مدرن را در دستور کار دانست و بر جلوگیری از بستری های غیرضروری،کوتاه کردن زمان بستری، توسعه بیمارستان های موجود و تداوم خدمات درمانی بیمارستانی در منزل به عنوان راهکار برون رفت از این وضعیت تأکید کرد.

 

شایان ذکر است در این دیدار، روسای بیمارستان های تابعه دانشگاه نظرات خود را در خصوص مدیریت بیمارستانی و فرصت ها وچالش های پیش رو ارائه کردند.


٠٨:١٥ - دوشنبه ١٣ شهريور ١٣٩٦    /    عدد : ٥١٠٤٢    /    تعداد نمایش : ٦٨٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ،درمانی شهید بهشــتی
آدرس : تهران - خ حافظ- تقاطع خیابان جمهوری اسلامی - ساختمان سابق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  طبقه 6  تلفن : 02166720400
پست الکترونیک: treatment@sbmu.ac.ir
 
 
 
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.